Logo Pic
Bartha.Tibor 2025. február 06.

Lenyűgöző holdbéli táj Salgótarján határában

snapinst_app_259560829_587575839162353_1453724568737160674_n_1080.jpgVajon hogy kerülhettek ezek a furcsa képződmények a természeti kellős közepére?

Salgótarján központjától alig néhány percre található az ország egyik legkülönlegesebb képződménye, amelyről első látásra azt gondolhatnánk a természet alkotta meg ilyenre. Ez azonban korántsem igaz, valójában emberek építették évtizedeken keresztül.

A zagvyarónai salakhegyek története jó 80 éve kezdődött el, s közel 5 évtizeden keresztül alakult a ma is látható állapotúvá. A salakhegyeket létrehozó Magyar Vasötvözetgyár 1938-ban nyitotta meg a kapuit. Mint az ország egyetlen ilyen cége, a telephelyet eleve komoly forgalomra tervezték, és nem is tévedtek, mivel hamarosan az ország összes öntődéjébe innen szállították az alapanyagot.sal.JPG

A sikeres vállalkozásnak a II. világháború vetett véget, amikor is a visszavonuló német csapatok nemes egyszerűséggel felrobbantották a gyárat. Újra csak 1948-ban indulhatott a termelés, s olyan szépen sikerült talpra állni, hogy, 1952-ben egy újabb kemencével kellett bővíteni az üzemet, így már 5 ilyen ontotta magából az ötvözőanyaggyártás melléktermékét, a salakot.

A nyolcvanas évek elejére már nyilvánvalóvá vált, hogy az üzemnek igen komoly környezetkárosító hatása van, 1981-ben a legszennyezőbb gyárak köré sorolták be. Valójában az itt található hegyeket azért hordták össze, mert ezekben a kúpokban a közeli bányák szenes meddőjével keverve tárolták az anyagokat. Az így idekerült szén egy idő után magától meggyullad, és a nagy hő hatására a vasásványok oxidálódnak.salakhegy2.jpg

A gyár végül a nyolcvanas évek közepére már nem csak környezetvédelmi, hanem gyártástechnológiai szempontból is vészesen elavulttá vált, így a rendszerváltás előtt bezárt, és megkezdődött a bontása. A salakhegyeknek nem maradt tulajdonosa, és ma is ott állnak Salgótarján határában, valóban lenyűgöző látványt nyújtva. A megközelítésük lehetséges, de megérintésük azonban annak tükrében, hogy milyen egészségkárosító hatásúak nem tűnik jó ötletnek. Így marad a látvány és a kissé szürreális, ám a maga nemében lenyűgöző két képződmény.

Kiemelt kép: janayaless

Ha tetszett a cikk kövess minket a Facebookon is

Vissza a címlapra
Nógrád Turizmus
Legjobban pörgő posztok
Az Empoli elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
A Benfica elleni mérkőzés
Apuleius • 8 nap
Danilo és Fagioli eltávolítása megrengette az öltözőt?
venember83 • 6 nap
Összefogott a zenész szakma a Don Gatto ellen
sunthatneversets • 5 nap
„Izgalmas felfedezés, kik vagyunk mi együtt zeneileg” – Itt van két dal Németh Juci és G. Szabó Hunor duójától
srecorder • 9 nap
Cikkek a címlapról
6 tanács, amelyet betartva elkerülhető a térdprotézis (és megnyugtató tények arra az esetre, ha mégsem)
Térdeink folyamatosan nagy terhelésnek vannak kitéve, így a térdízületek fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó kopásos megbetegedései sok embert érintenek. Már fiatal korban is előfordulhatnak, idősebbeknél pedig kifejezetten nagy számban jelentkeznek. Specialistáink tanácsait betartva a…
Kengyel-sziget
Cegléd, Kengyelpuszta A Kengyel-sziget a ceglédi Kengyelpusztán található, amely pusztát régi térképeken lehet megtalálni. Múlt századi leírás szerint a Kengyel-szigetnél - 1910 körül - sírokra bukkantak, valamint későbbi kapáláskor ismét egy koponya került elő. KENGYEL-SZIGET (Cegléd) "...A…
>